Novopostavljena ministarka kulture i informisanja Maja Gojković uputila je dopis svim institucijama kulture čiji je osnivač Republika Srbija sa molbom da dostave informaciju o reviziji fondova kako bi se utvrdilo tačno stanje kulturne baštine Republike Srbije.
Ministarka Gojković je uputila molbu i Sekretarijatu za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama Autonomne pokrajine Vojvodine, kao i gradovima i opštinama na teritoriji Republike Srbije da institucijama kulture čiji su osnivači dostave isti zahtev o informaciji u vezi sa revizijom fondova.
Cilj ovih aktivnosti je da se posle više godina utvrdi tačno stanje fondova institucija kulture na celoj teritoriji Republike Srbije.
Kako podseća nedeljnik Vreme, pre Maje Gojković, a od početka višestranačja u Srbiji, reviziju fondova nije tražio nijedan ministar kulture.
Trenutno, nijedna biblioteka, muzej, nijedan arhiv niti bilo koja druga ustanova u državi, nemaju pojma šta se i koliko toga nalazi pod njenim krovom. Upućeni kažu da je i to razlog što je na crnom tržištu lako naći dragocenosti naše baštine. Inače, zakonska obaveza svih ustanova kulture jeste da vrše reviziju svojih fondova jednom u deset godina, navodi Vreme.
Poslednja revizija fonda Narodne biblioteke Srbije vršena je 1972. godine. Sledeću je započeo Dejan Ristić 2012. godine, ali je njegov naslednik na mestu upravnika ove naše najveće bibliotečke institucije nije dovršio. Pre četiri godine, Državna revizorska komisija bila je u Narodnoj biblioteci, konstatovala da revizija nije sprovedena, i na tome se završilo.
Ivan Tasovac, bivši ministar kulture, odbio je predlog da pokrene reviziju fondova svih ustanova kulture. To nije medijski atraktivno, plus dugo traje, rekao je svojevremeno Tasovac, podseća Vreme.
PROČITAJTE I:
KULTURNO NASLEĐE JE KIČMA JEDNOG NARODA
ZENICA OKA MOG GNEZDO JE LEPOTE TVOJE
Svi sadržaji na portalu magazina Kaleidoskop media su besplatni, a sajt se finansira isključivo donacijama čitalaca i prijatelja.
Podržite rad našeg magazina OVDE
Komentari