Piše: Gordana Tadić / Foto: Sonja Kamenković, MUZEJ ZEPTER
MUZEJ ZEPTER je prvi privatni umetnički muzej u Srbiji, smešten u jednoj od najotmenijih zgrada u istorijskom jezgru Beograda u Knez Mihailovoj 42, u blizini najvrednijih ustanova kulture i obrazovanja (Srpske akademije nauka i umetnosti, Filozofskog, Filološkog i Fakulteta likovnih umetnosti...).
Osnivač i vlasnik gospođa Madlena Zepter poklonila je svom rodnom gradu kulturnu ustanovu koja je već na početku rada, zbog svog značaja i visokog kvaliteta, postala mesto okupljanja publike i ljubitelja umetnosti iz Beograda i Srbije, ali i ljudi iz regiona i celoga sveta. Odlukom Ministarstva kulture Republike Srbije ova ustanova je registrovana kao prvi privatni umetnički muzej u Srbiji, a otvorena je 1. jula 2010. godine.
MUZEJ ZEPTER, donji nivo
Glavna delatnost MUZEJA ZEPTER je da sistematski prikuplja, štiti, čuva, proučava, izlaže i publikuje dela umetnosti. Ideja je da se na jednom mestu nađu dela i umetnici koji mogu da dočaraju sliku kompleksne likovne pozornice umetnosti u Srbiji druge polovine 20. veka i početka novog milenijuma.
U kolekciji MUZEJA ZEPTER posebna pažnja se poklanja negovanju kontinuiteta, u smislu onoga što je jednom prilikom izjavio Stojan Ćelić, kada je govorio o „pravu na sve“:
„Mi smo (to) proveravali u sopstvenim okvirima. Tako smo sa Markom Čelebonovićem saznavali šta je pravi sjaj slikarstva, sa Petrom Lubardom gde su granice uspona, sa Nedeljkom Gvozdenovićem u šta se može posvećeno ući u punoj zrelosti, sa Ivanom Tabakovićem kako se dotiču prostori iracionalnog.“
Glavni hol na ulazu u MUZEJ ZEPTER
Učeći na najboljim primerima u svojoj sredini, posmatrajući dela na značajnim izložbama koje je Beograd imao privilegiju da ugosti, ali boraveći i u evropskim, pa i svetskim metropolama umetnosti, naši umetnici su, pedesetih i šezdesetih godina prošlog veka, širili vidike i hrabrili se da istraju na svojim umetničkim putevima. Na taj način su izrasli u ličnosti koje su postale temelj naše modernosti na koju će se nadovezati buduće generacije. Tako se i brisala granica između provincija i vodećih umetničkih središta. Na tim putevima iznikle su izrazite stvaralačke individualnosti koje su obeležile svoje vreme i celokupnu domaću umetnost druge polovine 20. veka.
Kolekcija MUZEJA ZEPTER nastoji upravo to da istakne. I zbog toga se u zbirci nalaze dela slikara i vajara koji su bili i članovi raznih umetničkih grupa, kao što su Zadarska, Decembarska, Jedanaestorica, Mediala. Tu su i predstavnici najradikalnijih pojava, poput enformela i drugih vidova apstrakcije, predstavnici nove, narativne i poetske figuracije, pop arta i nove predmetnosti, novi divlji i transavangarda, fantastika, gotovo svi drugi pravci i pojave kraja veka i milenijuma, uključujući i određene primere konceptualizma i postkonceptualizma.
MIODRAG MIĆA POPOVIĆ, INICIJACIJA, 1963.
U kolekciji su zastupljeni mnogi profesori Fakulteta likovnih i Fakulteta primenjenih umetnosti iz Beograda kao i profesori Akademije umetnosti iz Novog Sada, koji su formirali i formiraju naše mlade naraštaje, kao i članovi Srpske akademije nauka i umetnosti. Tu je i plejada mladih, onih koji će tek ući u istoriju naše, a možda i evropske umetnosti.
Zbirka trenutno broji više od 580 dela 196 domaćih stvaralaca. U njenom brižljivom popunjavanju posebna pažnja je posvećena tehnici pastela i delima onih koji su na pragu napuštanja Fakulteta likovnih umetnosti.
Iako je Gombrih smatrao da je teško, gotovo nemoguće u isti mah zadovoljiti i zahtevima stručnosti i interesovanjima publike, iz MUZEJA ZEPTER poručuju da je njihova ambicija da upravo pomire te antipode i da svojom kulturnom misijom doprinesu da umetnost bude ovde široko prihvaćena od publike, ali isto tako da bude prikazana i svetu.
Kaleidoskop media vas vodi u secesijsku lepoticu MUZEJ ZEPTER u Knez Mihailovoj na jedan drugačiji način. Sagledavamo kolekciju savremene umetnosti sa učenicima Četrnaeste beogradske gimnazije, brucošima Akademije tehničkih strukovnih studija i kustoskinjom Jelenom Popović.
U prethodnim prilozima doneli smo dve priče o MUZEJU ZEPTER.
Reportažu možete pročitati OVDE.
Film možete pogedati OVDE.
Sada vas u foto-priči vodimo kroz impresivnu kolekciju prvog privatnog Muzeja u Srbiji. Deo bogatstva kolekcije možete pogledati u nastavku, kao i u gornjoj galeriji iznad teksta.
ZORA PETROVIĆ, AUTOPORTRET, oko 1950.
MILAN KONJOVIĆ, ČIKA JOŠKA KOVAČ, 1959.
MLADEN SRBINOVIĆ, RUSTIČNA, 1962.
OLJA IVANJICKI, DVA SEBASTIJANA, 1968.
STEVAN KNEŽEVIĆ, AUTOBUSKA STANICA, 1979.
VJERA DAMJANOVIĆ, VERTIKALNI MERAČI VREMENA I (triptih), 2000
MILAN BLANUŠA, VOJNIK PIJE PIVO, 1993.
DUŠAN OTAŠEVIĆ, MAŠINA ZA KORIGOVANJE MLADALAČIH ZABLUDA
UROŠ ĐURIĆ, PORTRET R.T, 1998/2005.
Tekst je deo projekta “Iz drugog ugla” koji je sufinansiran iz Budžeta Republike Srbije - Ministarstva kulture i informisanja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
Kulturni centar Kaleidoskop i magazin Kaleidoskop media u 2021. godini predstavljaju projekat "Iz drugog ugla”. Reportaže, analize, istraživanja i video prilozi, koje emitujemo tokom novembra i decembra, deo su projekta sa ciljem da se kroz originalan medijski pristup približe kolekcije savremene umetnosti mladim ljudima, a koji su stavljeni u ulogu kritičara. Preuzimanjem ove uloge, predstavnici mladih od 15 do 25 godina daju primer aktivnog učešća u kulturnim programima, sa ciljem detabuizacije kreativnog čina i postizanja dubljeg razumevanja modernog i savremenog stvaralaštva kroz neformalnu diskusiju.
PROČITAJTE I:
PALATA SRBIJA: BUKVAR SAVREMENE UMETNOSTI
SAVREMENA UMETNOST: RADOZNALI, NAPRED!
Svi sadržaji na portalu magazina Kaleidoskop media su besplatni, a sajt se finansira isključivo donacijama čitalaca i prijatelja.
Podržite rad našeg magazina OVDE
Saradnici na projektu "Iz drugog ugla":
Gordana Tadić, glavna urednica, novinarka
Dragana Nikoletić, novinarka
Sonja Kamenković, video, fotografija
Milica Piletić, montažerka
Luka Novaković, fotografija
Komentari